Bank zębów

Bank Zębów to rozwiązanie, które pozwala wykorzystać usunięte zęby własne do dalszego leczenia jako materiał przeszczepowy. Z takiej możliwości od kilku lat korzystają Koreańczycy, jednak na polskim rynku jest to zupełna nowość. Pierwszy polski Bank Zębów oferuje Klinika Dłucik Dental Clinic. Powszechnie wiadomo, że kość autogenna jest najlepszym biomateriałem ze względu na swoje właściwości. Zmielone zęby własne są możliwe do użycia w zabiegach regeneracyjnych kości gdyż zębina ma bardzo zbliżony skład do kości. Własny ząb Pacjenta stanowi najlepszy i w pełni bezpieczny materiał autogenny, wykorzystywany w zabiegach regeneracyjnych kości. Materiał ten zawiera białka kościotwórcze i można go uzyskać bez konieczności wykonania dodatkowego zabiegu chirurgicznego celem pobrania kości autogennej. Odpowiednio  przetworzony materiał pochodzący ze zmielonego zęba, umieszczany jest w zębodole, nie powodując reakcji immunologicznych, a proces gojenia się i odbudowa kości przebiegają bardzo szybko. W przypadku zmielonych zębów własnych, użytych jako materiał przeszczepowy ryzyko, że przeszczep czy dalsze leczenie nie powiedzie się, jest niemalże zredukowane do zera.

Bank zębów – jakie daje korzyści?

Jeszcze kilka lat temu usuwane zęby były uważane za bezużyteczny materiał odpadowy. Dziś w Klinice Dłucik Dental Clinic lekarze doskonale wiedzą, że jest to bezcenny materiał przeszczepowy, który pozwala odbudować ubytki kostne, jakie powstają np. na skutek urazów, w przebiegu paradontozy, po usunięciu zatrzymanych zębów i innych zdarzeniach.

Materiał pozyskiwany z zębów wyróżnia się trwałością, plastycznością, bezpieczeństwem i tym, że doskonale przyswaja go organizm. Wykonuje się z nimi również tzw. podnoszenie zatoki szczękowej, aby odbudować kości od strony zatoki, żeby później założyć implanty. Stosując własne, usunięte zęby można zredukować liczbę niezbędnych do wykonania zabiegów oraz zaoszczędzić czas, ponieważ zregenerowana kość goi się o wiele szybciej niż w przypadku użycia innych materiałów kościozastępczych.

Pierwszy w Polsce bank zębów w klinice Dłucik Dental Clinic!

Niezwykłe zalety wynikające z przechowywania zębów docenili specjaliści z Kliniki Dłucik DentalClinic, którzy korzystają z technologii BonMaker. Jest to tzw. procedura otrzymania materiałów ATB (Auto-Tooth Bone) . Dr Robert Dłucik oraz Daniel Dłucik w roku 2018, uzyskali zgodę Komisji Bioetycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, na przeprowadzanie zabiegów z zastosowaniem usuniętych zębów własnych, przetworzonych w sterylny, bezpieczny granulat. Specjaliści z Dłucik Dental Clinic idą za tropem koreańskich lekarzy  i kontynuują badania w tej tematyce. Dają równocześnie Pacjentom możliwość przechowywania usuniętych zębów przez 10 lat na poziomie -1 w specjalnym pomieszczeniach i wykorzystując aparaturę do przetwarzania i składowania materiału. W razie konieczności późniejszego leczenia, Pacjent może skorzystać z zabezpieczonych w banku zębów do uzupełnienia ubytków kostnych.

Na czym polega przygotowanie materiału w banku zębów?

Usunięty ząb, jest oczyszczany z tkanek miękkich, kamienia nazębnego oraz wypełnień. Następnie ząb jest mielony w młynku, po czym umieszcza się go w specjalnym urządzeniu, gdzie przeprowadzana jest sterylizacja chemiczna. Materiał kościotwórczy można uzyskać w dwóch formach – granulatu z rozdrobnionego zęba lub w formie bloczka o danym kształcie fragmentu zęba. Elementy te są później umieszczane w zębodole. Materiał wyróżnia się higroskopijnością i ma formę żelu, który po nasiąknięciu zastyga. W efekcie nie ma konieczności stosowania żadnych materiałów mocujących, membran czy śrub.

Samo otrzymanie granulatu wymaga około 20 minut, a cały zabieg przebiega podczas jednorazowej wizyty – wraz z ekstrakcją zęba. Przygotowanie bloczka to z kolei około pół godziny. Materiał pozwala przeprowadzić zabiegi implantologiczne, które wcześniej nie były możliwe do wykonania! Wykorzystując bloczek, można natychmiast podeprzeć implant, a granulat idealnie stabilizuje implanty i uzupełnia braki kostne. Z pojedynczego zęba Pacjenta można otrzymać duże ilości materiału kościotwórczego. Duże znaczenie ma także fakt, że materiał ten poddawany jest minimalnej redukcji objętościowej, która jest mniejsza niż 5% (w przypadku innych materiałów wartość ta wynosi nawet 40%). Po upływie pewnego czasu wszczepiony materiał jest jednolitą całością z nowo powstałą kością i nie ma możliwości, aby odróżnić wcześniejsze granice.

Bank zębów – dlaczego warto z niego skorzystać?

Zęby człowieka to materiał, który niestety wraz z wiekiem traci swoje wartości i finalnie sam wypada lub wymaga interwencji chirurga. Z pomocą przychodzi jednak Bank Zębów, który daje możliwość Pacjentom w przyszłości uzupełnić brakujące uzębienie. W tym celu niezbędne są zabiegi regeneracyjne kości, które poprzedzają wszczepienie implantów zębowych. Takie leczenie może przebiegać za pomocą tradycyjnego materiału kościozastępczego lub przy użyciu zmielonych zębów własnych, co stanowi wielokrotnie tańsze rozwiązanie dla Pacjentów i bardziej efektywne. Wykorzystywanie zmielonych zębów własnych zaczyna być uważane za nowy złoty standard w chirurgii stomatologicznej i implantologii. Warto więc zaufać doświadczonym specjalistom z Dłucik DentalClinic, którzy na podstawie prowadzonych badań oferują efektywny proces wykorzystania własnych zębów Pacjenta.