Most protetyczny

Most protetyczny

Most protetyczny zapewnia bardzo dobry efekt estetyczny oraz w przeciwieństwie do protez ruchomych brak problemów z uwieraniem czy prawidłową wymową. Most dentystyczny to dobre rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie mogą skorzystać z rozwiązania w postaci implantów zębowych.

Czym jest most protetyczny?

Most to konstrukcja używana w protetyce w celu uzupełnienia luki powstałej po brakującym zębie. Most protetyczny osadza się na bocznych zębach, które stanowią filary utrzymujące całą konstrukcję. W tym celu zęby stanowiące filar muszą zostać poddane częściowemu oszlifowaniu. Alternatywą dla mostu jest implant zębowy. Dużym plusem mostu protetycznego jest szybkość wykonania oraz znacznie niższa (niż np. w przypadku implantów) cena.

Ceny mostów protetycznych

Na cenę wykonania mostów protetycznych wpływa kilka czynników. Pierwszy to przygotowanie zębów do osadzenia mostu oraz pobranie odcisku. Drugi to wykonanie przez pracownię protetyczną ceramicznego odpowiednika brakującego zęba, a następnie jego właściwe osadzenie już w gabinecie stomatologicznym. Koszt mostu protetycznego zależy także od materiału z jakiego został wykonany sztuczny ząb i oscyluje wokół kwoty 2000-3000 zł. Więcej informacji na temat cen >>> protetyka cennik.

Rodzaje mostów protetycznych

W stomatologii obecnie najczęściej wykonuje się mosty ceramiczne łączone włóknem szklanym oraz mosty na podbudowie cyrkonowej, licowane ceramiką. Tymczasowy most protetyczny wykonuje się zazwyczaj ze stopów metali licowanych akrylem kompozytem i ceramiką.

Jak wygląda zakładanie mostów protetycznych? Wykonanie mostu protetycznego to kilkuetapowy proces. Zęby na których osadza się most wymagają odpowiedniego przygotowania, (czasami zaleczenia) i oszlifowania. Następnie pobiera się wycisk fragmentu szczęki pacjenta, na podstawie którego technik dentystyczny wykonuje odpowiednią pracę protetyczną, którą później osadza się na wcześniej przygotowane miejsce.

Most dentystyczny – ETAPY WYKONANIA


ETAP I. Właściwe przygotowanie mostu protetycznego polega m.in. na optymalnym oszlifowaniu zębów, na których zostaną później osadzone ich ceramiczne odpowiedniki.


ETAP II
. W miejscu gdzie zostanie zamocowany most protetyczny stomatolog aplikuje specjalną masę o właściwościach i gęstości modeliny, dzięki której pobiera się wycisk w celu przygotowania ceramicznego odpowiednika.


ETAP III
. Pracownia protetyczna. Technik dentystyczny na podstawie przygotowanego odlewu przygotowuje ceramiczny most.


ETAP IV
. Cyrkonowy most dentystyczny został wykonany na podstawie wcześniej przygotowanego odlewu szczęki pacjenta. Teraz zostanie odpowiednio w niej osadzony.


ETAP V.
Zamocowanie mostu dentystycznego. Osadzenie wcześniej przygotowanej pracy protetycznej to ostatni etap zabiegu.

Gotowy most stomatologiczny

Końcowy efekt pracy całego zespołu można podsumować w następujący sposób : dobry stomatolog + doświadczony technik dentystyczny = zadowolony pacjent 🙂