Odsłonięte szyjki zębowe  kiedy powstają i jak sobie z nimi radzić?

Odsłonięte szyjki zębowe – choć dla części z nas ta nazwa brzmi nieco tajemniczo, jest to uciążliwy problem stomatologiczny, z którym najczęściej mierzą się osoby w podeszłym wieku. Nieleczone schorzenie może nie tylko powodować przeszywający ból i nadwrażliwość, ale także trwałe uszkodzenia zębów. W tym artykule dowiemy się, dlaczego dochodzi do osłonięcia szyjek zębowych, jakie objawy powinny nas zaniepokoić oraz jakie są dostępne metody leczenia i profilaktyki.

Czym są odsłonięte szyjki zębowe i jak je rozpoznać?

Odsłonięte szyjki zębowe to schorzenie w jamie ustnej, w którym część zęba znajdująca się przy linii dziąseł, staje się „wydłużona”. Pociąga to za sobą odsłonięcie korzenia zęba, związane z recesją dziąseł, czyli obniżaniem linii i spadkiem ich sprężystości, najczęściej spowodowane zapaleniem przyzębia.

Pacjenci przychodzący do gabinetu stomatologa skarżą się na silne dolegliwości bólowe oraz nadwrażliwość zębów pojawiające się podczas spożywania zimnych, gorących, słodkich lub kwaśnych potraw i napojów, a także podczas szczotkowania.

Odsłonięcie szyjek często współwystępuje z erozją szkliwa, co zwiększa podatność zębów na uszkodzenia mechaniczne, takie jak kruszenie czy pękanie.

Zdarza się, że obserwuje się zmiany w kształcie dziąseł, pojawia się krwawienie, opuchlizna. Z ust może wydobywać się nieprzyjemny zapach, głównie dlatego, że odsłonięte szyjki zębowe są bardziej narażone na powstawanie próchnicy.

Główne przyczyny recesji dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych

Przyczyny odsłoniętych szyjek zębowych są różnorodne, a najczęściej schorzenie jest wynikiem interakcji wielu składowych. Bez względu na to, czy mówimy o pacjencie w podeszłym wieku, czy młodym – za każdym razem należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie. Zaniedbany stany zapalny dziąseł grozi wieloma poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a czasami prowadzi do utraty zębów.

Do podstawowych czynników odsłaniania szyjek zębów zalicza się:

 • erozja szkliwa, która może być spowodowana przez kwasową żywność i napoje, takie jak cytrusy, napoje gazowane, kawa czy napoje energetyczne, a także bulimię oraz refluks żołądkowy;
 • zbyt intensywne mycie lub niewystarczające szczotkowanie zębów, używanie twardej szczoteczki oraz niewłaściwa technika szczotkowania także mogą prowadzić do ścierania szkliwa w okolicach szyjek zębowych. Za silne szorowanie zębów włosiem szczoteczki będzie prowadzić do postępujących urazów, krwawień, a w konsekwencji pojawiania się ubytków tkanki dziąseł. Z kolei mycie pobieżne i niedokładne powoduje, że kamień nazębny i nadmiar płytki bakteryjnej gromadzą się na odsłoniętej powierzchni zębów, zwiększając prawdopodobieństwo rozwoju stanów zapalnych dziąseł;
 • nawykowe ściskanie i zgrzytanie zębami (bruksizm), które wywiera nadmierny nacisk na zęby;
 • nieleczone, przewlekłe choroby przyzębia, takie jak paradontoza lub recesja dziąseł;
 • predyspozycje genetycznie do cofania dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych;
 • powikłania po leczeniu ortodontycznym;
 • nieprawidłowo zbilansowana dieta;
 • nieprawidłowości w budowie anatomicznej dziąseł, niski przyczep wędzidełka, wady zgryzu;
 • zbyt częste zabiegi usuwania kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym lub stosowanie past i środków wybielających zęby na własną rękę;
 • starzenie się — zwykle po 40. roku życia, zwiększa się ryzyko odsłaniania szyjek zębowych, ponieważ dziąsła tracą nieco na swojej elastyczności i zaczynają samoistnie się cofać;
 • palenie papierosów.

Jak wygląda leczenie odsłoniętych szyjek zębowych?

U pacjentów z odsłoniętymi szyjkami zębowymi sposób leczenia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania problemu oraz przyczyn, które do niego doprowadziły. Powodzenie wprowadzonej terapii jest uzależnione w dużej mierze od samego pacjenta.

Niezbędna jest eliminacja szkodliwych nawyków i czynników, odpowiednia higiena jamy ustnej i technika szczotkowania zębów. Należy wprowadzić zdrową dietę, pozwalającą wyrównać niedobory składników odżywczych, unikać spożywania produktów powodujących nadwrażliwość, używek i innych mogących szkodzić zębom, sprzyjając namnażaniu się bakterii.

Terapia lecznicza we wczesnym stadium schorzenia opiera się na dokładnym piaskowaniu oraz skalingu zębów, w celu usunięcia zalegającego kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Następnie powierzchnię zębów zabezpiecza się fluorem, który będzie zmniejszał ryzyko powstawania próchnicy i nadwrażliwość. Na wizycie stomatolog przeprowadza również dokładny instruktaż higieny jamy ustnej, której podstawą jest miękka szczoteczka lub specjalne szczoteczki międzyzębowe oraz odpowiednie preparaty, które wpłyną na poprawę stanu dziąseł.

Przy odsłoniętych szyjkach zębowych w wyniku wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tego powodu zębów, zalecane jest wdrożenie leczenia ortodontycznego.

W zaawansowanych przypadkach cofania dziąseł leczyć odsłonięte szyjki zębowe można poprzez wykonanie zabiegu chirurgiczno-periodontologicznego, polegającego na przeszczepieniu dziąsła

Chwilową ulgę w dolegliwościach może przynieść stosowanie preparatów przeznaczonych do jamy ustnej np. maści na odsłonięte szyjki zębowe, ale należy pamiętać, że jest to tylko działanie objawowe, które nie zastąpi profesjonalnego leczenia.

Czym skutkuje bagatelizowanie problemu odsłoniętych szyjek zębów?

Jeśli pacjent zignoruje regularne wizyty u specjalisty, przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, a leczenie odsłoniętych szyjek zębowych nie będzie wprowadzone odpowiednio szybko, stan zapalny dziąseł będzie się pogłębiał. Mogą pojawić się poważne ubytki klinowe, które będą wymagały zabezpieczenia w postaci wypełnienia kompozytowego. Obniżenie poziomu dziąseł może stanowić źródło zwiększonego ryzyka infekcji i próchnicy, ponieważ odkryty korzeń jest bardziej podatny na bakterie i wypadania zębów.

Jeśli problem odsłoniętych szyjek zębowych pozostanie bez leczenia, może doprowadzić do trwałych uszkodzeń zębów, które wymagają bardziej zaawansowanych i kosztownych metod, takich jak korony stomatologiczne. Nieleczone choroby przyzębia będą także wpływały na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu.

Podobne artykuły

stany zapalne dziąseł

Zwalcz stany zapalne dziąseł przy użyciu ozonoterapii

Choroby dziąseł to powszechny problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak utrata zębów, choroby serca, a nawet cukrzyca. Na szczęście istnieje bezpieczna i skuteczna metoda leczenia stanów zapalnych dziąseł – ozonoterapia. Czym jest zapalenie dziąseł i jakie…

przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach – jak skutecznie z nimi walczyć?

Piękny, biały uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Niestety, zęby z biegiem czasu mogą tracić swój naturalny blask i ulegać przebarwieniom. Przyczyny mogą być różne, od niewłaściwej higieny jamy ustnej po czynniki zewnętrzne, takie jak palenie papierosów czy picie kawy. Jak…