Konsultacja ortodontyczna – jak przebiega?

Wizyta u ortodonty dla wielu ludzi kojarzy się ze stresem i trudnym doświadczeniem. Nierzadko utożsamiamy ją z wizytą u dentysty, gdzie już sama kontrola zębów budzi niepokój, a w niektórych przypadkach wymaga przełamania pewnych osobistych barier. W rzeczywistości konsultacja ortodontyczna jest zupełnie bezbolesna i nieinwazyjna za to pomocna w uzyskaniu pięknego i zdrowego uśmiech.

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodonta to lekarz zajmujący się korygowaniem i leczeniem nieprawidłowości zębowych. Jego rola ma ogromne znaczenie zarówno w poprawie estetyki uzębienia jak i dla zdrowia pacjentów. Poprzez korygowanie różnego rodzaju wad zgryzu zostają wyeliminowane dolegliwości bólowe wynikające z nieprawidłowości szczękowo-twarzowych, poprawia się wymowa, a także ułatwione zostaje żucie pokarmów. Dodatkowo równo ułożony zgryz znacząco pomaga w utrzymaniu czystości jamy ustnej. Resztki jedzenia nie pozostają w ściśniętych szczelinach między zębami i ułatwiony zostaje dostęp dla stosowania nici dentystycznych. Co za tym idzie, znacznie zmniejsza się ryzyko powstawania próchnicy i paradontozy.

Przy wyborze lekarza ortodonty na pewno należy zwrócić uwagę na jego doświadczenie, a także opinie. Bardzo często najlepszym wyjściem jest podpytać znajomych, którzy już skorzystali z konkretnego gabinetu i zobaczenie efektów leczenia. Warto także poszukać opinii na stronach internetowych i zapoznać się z pełną ofertą i możliwościami leczenia.

Kiedy warto wybrać się na konsultację ortodontyczną?

Najczęściej wizyta u ortodonty wymaga przede wszystkim przełamania lęku, który wielokrotnie wynika z niewiedzy dotyczącej przebiegu leczenia i obawą o ból. W wielu przypadkach takie przekonania są zupełnie nieuzasadnione i nie warto zwlekać z wizytą zwłaszcza jeżeli odczuwamy dyskomfort związany z wadą zgryzu. Im wcześniej specjaliści będą w stanie postawić diagnozę i rozpocząć leczenie, tym lepiej dla naszego samopoczucia i podniesienia własnej wartości. W końcu zdrowy i estetyczny uśmiech wpływa na nasz komfort w wielu dziedzinach życia.

Tak naprawdę leczenie wad zgryzu najlepiej zacząć jeszcze w wieku wczesnoszkolnym, kiedy aparat ortodontyczny jest w stanie szybciej wyeliminować wadę zgryzu. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie zadbać o piękny uśmiech nawet w późniejszych latach swojego życia, ponieważ przy leczeniu ortodontycznym nie istnieje górna granica wieku ograniczająca możliwości leczenia. Warto jednak mieć na uwadze, że u dorosłych pacjentów leczenie przebiega w nieco inny sposób. Wynika to z w pełni ukształtowanego zgryzu, w którym wszelkie modyfikacje mogą wymagać większego wysiłku. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność wdrożenia zabiegów chirurgicznych mających na celu usunięcie niektórych zębów.

Jak przebiega konsultacja ortodontyczna?

Pierwsza wizyta u ortodonty rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, który ma na celu ustalenie jego indywidualnych potrzeb. Wywiad bywa bardzo pomocny w celu ustalenia przyczyny wady zgryzu. W przypadku dzieci rozmowa skupia się na tym, w jaki sposób przebiegał etap niemowlęcia. Ważnymi informacjami są przebyte urazy zębów podczas upadku, szkodliwe przyzwyczajenia, np. zbyt długie ssanie smoczka czy kciuka. U dorosłych wywiad koncentruje się na niedogodnościach związanych z krzywym zgryzem. Mogą to być częste bóle głowy, seplenienie lub po prostu chęć estetycznej poprawy wyglądu.

Kolejnym etapem wizyty jest badanie diagnostyczne. Ortodonta ocenia stan stawów skroniowo-żuchwowych, a także zwraca uwagę na symetrię twarzy. Sprawdzona zostaje również ruchomość języka, sposób połykania czy napięcie warg. Wykonywany jest także przegląd uzębienia w celu eliminacji próchnicy oraz oceny ogólnego stanu zdrowia uzębienia.

Ostatnim etapem wizyty jest wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów i wycisku do gipsowych modeli diagnostycznych. Na podstawie wszystkich informacji ortodonta jest w stanie przystąpić do zaproponowania planu leczenia i przygotowania kosztorysu.

Jak przygotować się do wizyty u ortodonty?

Wizyta u ortodonty nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Jednak na pewno należy zadbać o podstawową higienę jamy ustnej, myjąc dokładnie zęby. Dobrym pomysłem przed udaniem się na taką wizytę jest usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu będą uwidocznione wszelkie ubytki, które mogą pojawić się w uzębieniu. Przed założeniem aparatu ortodontycznego będzie konieczne ich wyleczenie.

Ile czasu trwa wizyta u ortodonty?

Nie ma ściśle określonego czasu na przebieg konsultacji ortodontycznej. Standardowo może ona potrwać 30 minut pod warunkiem, że mamy już zrobione zdjęcie panoramiczne uzębienia. Jeśli jest to nasza pierwsza wizyta z pewnością, potrwa ona dłużej niż kolejne wizyty kontrolne, które będą miały na celu jedynie ocenę postępów w leczeniu.

Wybór metody leczenia i dobór aparatu są procesami, na które przeznacza się nieco więcej czasu, ponieważ ta decyzja jest jedną z najbardziej istotnych zarówno dla pacjenta jak i lekarza ortodonty. Jednak bez względu na cel wizyty lekarz zawsze poświęci odpowiednią ilość czasu tak, aby móc odpowiedzieć na wszelkie pytania, które niepokoją pacjenta w kwestii swojego leczenia.

Jaka jest cena konsultacji ortodontycznej?

Ceny za wizyty u lekarza ortodonty różnią się w poszczególnych gabinetach. Warto wziąć pod uwagę, że leczenie ortodontyczne jest długotrwałym procesem wymagającym niezwykłej cierpliwości i niestety także zasobów finansowych. 

Całkowity koszt jest uzależniony od konkretnych potrzeb pacjenta i przeprowadzonego leczenia jednak trzeba liczyć się z tym, że ceny wizyt kontrolnych, badań diagnostycznych i samego aparatu ortodontycznego mogą w sumie sięgać kilku tysięcy.

Oczywiście nie jest to jednorazowy wydatek, a po prostu koszty rozłożone w czasie na każdej z wizyt. W niektórych gabinetach bez problemu większe kwoty można rozłożyć nawet na raty. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że leczenie może trwać nawet kilka lat, a nasze samopoczucie ulegnie zmianie końcowy efekt, będzie wart poświęceń i wydatków.

Podobne artykuły

stany zapalne dziąseł

Zwalcz stany zapalne dziąseł przy użyciu ozonoterapii

Choroby dziąseł to powszechny problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak utrata zębów, choroby serca, a nawet cukrzyca. Na szczęście istnieje bezpieczna i skuteczna metoda leczenia stanów zapalnych dziąseł – ozonoterapia. Czym jest zapalenie dziąseł i jakie…

przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach – jak skutecznie z nimi walczyć?

Piękny, biały uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Niestety, zęby z biegiem czasu mogą tracić swój naturalny blask i ulegać przebarwieniom. Przyczyny mogą być różne, od niewłaściwej higieny jamy ustnej po czynniki zewnętrzne, takie jak palenie papierosów czy picie kawy. Jak…