Jak często wymieniać końcówki szczoteczki elektrycznej?

Elektryczna szczoteczka do zębów to coraz częściej wybierany produkt przeznaczony do higieny jamy ustnej, który z powodzeniem zastępuje tradycyjne rozwiązania w postaci szczoteczek manualnych. Na rynku znaleźć można różne modele urządzeń, spośród których dużą popularnością cieszy się również szczoteczka soniczna do zębów. Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku konieczności wymiany tradycyjnych modeli, tak i w tych sprzętach potrzebna jest okresowa wymiana końcówek, by wykonywane zabiegi pielęgnacyjne były skuteczne oraz bezpieczne.

Czym jest elektryczna szczoteczka do zębów?

Elektryczna szczoteczka do zębów to nowoczesne urządzenie, które zastępuje tradycyjne akcesorium. Sprzęt zasilany jest elektrycznie, co umożliwia naładowanie szczoteczki i wielokrotne użycie. Rączka elektrycznej szczoteczki do zębów jest nieco większa, ponieważ wewnątrz obudowy znajduje się mechanizm i akumulator. Jest to część niewymienna, w przeciwieństwie do końcówek.

Mycie zębów za pomocą szczoteczki elektrycznej jest szybsze, dokładniejsze i wygodniejsze, ponieważ wykonywanie wszystkich ruchów umożliwia urządzenie. W tym samym czasie elektryczna szczoteczka do zębów wykonuje też znacznie więcej ruchów niż w przypadku mycia tradycyjnego. Dlatego też urządzenie umożliwia pozbycie się wszelkich osadów i zanieczyszczeń o wiele dokładniej i szybciej. Ponadto szczoteczki elektryczne wyposażone są zazwyczaj w kilka trybów czyszczenia oraz regulację intensywności działania, dzięki czemu sposób używania można dopasować do własnych preferencji i potrzeb.

Jak często wymieniać należy końcówki w szczoteczce elektrycznej?

Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz większości stomatologów i producentów końcówki w szczoteczce elektrycznej należy wymieniać raz na 2-3 miesiące. Jednak w każdym przypadku czas ten bywa różny. Zależy to od rodzaju końcówki, zastosowanego włosia i używanego zazwyczaj trybu szczotkowania. W przypadku końcówek wyposażonych w miękkie włosie akcesorium będzie zużywało się szybciej. Podobnie będzie w sytuacji, gdy osoba używająca szczoteczki myje zęby kilka razy dziennie lub nosi aparat ortodontyczny.

Włosie końcówki odkształca się i zużywa wraz z każdym kolejnym użyciem. W wielu modelach umieszczono podwójne oznaczenie kolorystyczne. Starcie się jednego z nich oznacza potrzebę wymiany końcówki. Takie oznaczenie jest bardzo przydatne i korzystne dla każdego użytkownika, ponieważ informuje o zużyciu.

Szczoteczka soniczna do zębów – czym różni się od elektrycznej?

Jednym z typów urządzeń służących do dokładnej higieny jamy ustnej jest szczoteczka soniczna do zębów, która wyglądem niemal niczym nie różni się od modeli elektrycznych. To jednak sprzęt, który jest w stanie wykonać średnio od 31 do 62 tys. obrotów na minutę, natomiast model elektryczny maksymalnie do 8 tys. Szczoteczka soniczna do zębów usuwa więc sześciokrotnie więcej nieczystości od elektrycznego modelu.

Ponadto urządzenia soniczne wykonują ruchy wymiatająco-pulsacyjne, dzięki czemu czyszczenie zębów odbywa się bez niszczenia szkliwa zębów. Takie szczoteczki dodatkowo wytwarzają podczas pracy fale dźwiękowe, dzięki czemu pobudzeniu ulega mieszanina śliny z pastą do zębów. W ten sposób powstaje spienienie, które dodatkowo uderzając w płytkę nazębną, znacznie lepiej usuwa wszelkie zanieczyszczenia i bakterie z trudnodostępnych miejsc. Tradycyjne szczoteczki oraz modele elektryczne pod tym względem nie mają aż takich osiągnięć.

Jak często wymieniać końcówki w szczoteczce sonicznej?

Każda soniczna szczoteczka do zębów podobnie jak modele elektryczne wyposażona jest w końcówki, które wymieniać należy co 2-3 miesiące. Jest to termin umowny, ponieważ stopień zużycia włosia i utraty jego elastyczności ściśle zależy od częstotliwości mycia zębów, stosowanej intensywności czy trybów używanych do szczotkowania. Dlatego w wielu modelach wymiennych końcówek zauważyć można różne kolory włosia. Zmiana ich barwy często jest jednocześnie znakiem do zmiany końcówki, o czym informuje instrukcja dołączona wraz z akcesorium.

Podczas wyboru końcówek do szczoteczki sonicznej i elektrycznej warto postawić na produkt dobrej jakości, oferowany przez markę o ugruntowanej, dobrej opinii. Wówczas końcówki wykonane są w sposób umożliwiający dokładne dopasowanie do zębów i dziąseł, a zastosowane włosie w połączeniu z właściwą pastą jest w stanie usunąć możliwie najwięcej zanieczyszczeń.

Jaka powinna być szczoteczka do zębów dla dzieci?

Szczoteczka do zębów dla dzieci również może być modelem elektrycznym lub sonicznym. To doskonałe rozwiązanie, które zdecydowanie lepiej zadba o higienę jamy ustnej najmłodszych. Wybierając jednak właściwe urządzenie, należy zwrócić uwagę na wiek, któremu dedykowany jest dany model. To bardzo ważne w przypadku rosnących dzieci, ponieważ na każdym etapie rozwoju ich zapotrzebowania wielkościowe są nieco inne.

Podobnie jak w przypadku szczoteczek dla dorosłych, tak i każda szczoteczka do zębów dla dzieci wymaga regularnej wymiany końcówek. Akcesoria te oznaczone są na podobnej zasadzie jak w przypadku wymiennych elementów w modelach dla dorosłych.

Podobne artykuły

białe zęby

Wady zgryzu – rodzaje, przyczyny i metody leczenia

Wady zgryzu mogą obejmować zarówno zęby górne, jak i zęby dolne. W obu przypadkach występowanie nieprawidłowości zębowych może dotyczyć zębów mlecznych oraz stałych niezależnie od wieku Pacjenta. W każdym przypadku jednak bardzo ważne jest, aby wada zgryzu została możliwie jak…

odslonięte szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe  kiedy powstają i jak sobie z nimi radzić?

Odsłonięte szyjki zębowe – choć dla części z nas ta nazwa brzmi nieco tajemniczo, jest to uciążliwy problem stomatologiczny, z którym najczęściej mierzą się osoby w podeszłym wieku. Nieleczone schorzenie może nie tylko powodować przeszywający ból i nadwrażliwość, ale także…