Czym jest aparat retencyjny i kto powinien go nosić?

Aparat retencyjny to urządzenie stosowane w stomatologii ortodontycznej, w celu utrzymania efektu wyrównania zębów i finalizuje leczenie ortodontyczne. W tym artykule przyjrzymy się dostępnym rodzajom aparatu retencyjnego oraz ich roli w procesie leczenia. Dowiemy się, dlaczego retainer jest tak istotny dla utrzymania zdrowia jamy ustnej oraz dlaczego leczenie retencyjne może mieć znaczący wpływ na zachowanie pięknego uśmiechu na długie lata, a nawet do końca życia.

Jak wygląda aparat retencyjny? Czym się różni od klasycznych aparatów na zęby?

Retainer, czyli aparat retencyjny to rodzaj ortodontycznego urządzenia stosowanego po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Ma na celu utrwalenie efektów uzyskanych po zdjęciu aparatu stałego i zapobieganie ponownemu przemieszczeniu się zębów do swoich pierwotnych pozycji. Jest to istotny element procesu leczenia, w przeciwnym razie po zdjęciu tradycyjnego aparatu korygującego wady zgryzu, zęby wrócą do swojego wcześniejszego ułożenia. Aparat retencyjny pomaga w utrzymaniu nowych, prawidłowych ustawień zębów przez długi czas.

W zależności od indywidualnych potrzeb i wieku pacjenta istnieją różne rodzaje aparatów retencyjnych. Wyróżnia się:

  • stały aparat retencyjny – są to cienkie druty umieszczane od wewnętrznej strony zębów (podobnie jak aparat stały), co sprawia, że pozostają niewidoczne podczas swobodnego uśmiechania się. Noszenie aparatu stałego nie wymaga codziennego zakładania i zdejmowania przez pacjenta.
  • aparaty retencyjne ruchome – to elastyczna proteza lub nakładka na zęby, którą pacjent zakłada i zdejmuje samodzielnie. Retainer ruchomy jest bardziej widoczny, ale łatwiejszy do utrzymania w czystości i pielęgnacji. Mogą być wykorzystywany na stałe przez pewien okres, a potem noszony tylko w nocy.

Czym się różnią aparaty retencyjne stałe i ruchome od tradycyjnych?

W przeciwieństwie do zwykłego aparatu ortodontycznego, którego zadaniem jest aktywna korekcja wad zgryzu i ustawienia zębów, aparat retencyjny służy do utrwalenia istniejących już efektów leczenia, działając pasywnie. Warto podkreślić, że noszenie aparatu retencyjnego jest kluczowe dla utrzymania zdrowego i pięknego uśmiechu gdy leczenie ortodontyczne będzie zakończone, dlatego nie powinno się z niego rezygnować na własną rękę.

O czym należy pamiętać nosząc retainer?

Regularne wkładanie aparatów retencyjnych jest istotne, jeśli zależy nam na zachowaniu efektów leczenia ortodontycznego. W zależności od zaleceń lekarza ortodonty, konieczne będzie noszenie go przez określoną liczbę godzin w dzień lub nocą. Najczęściej zaleca się wkładać retainer na całą noc i przez kilka godzin w ciągu dnia. Na szczęście po noszeniu stałego aparatu ortodontycznego, nie powinno być problemów z przyzwyczajeniem się.

Dbanie o higienę jamy ustnej i czystość aparatu zmniejsza ilość gromadzących się bakterii, prowadzących do rozwoju próchnicy. Aby retainer się nie uszkodził ani nie zgubił po zdjęciu najlepiej zawsze przechowywać go w specjalnym etui.

Należy regularnie kontrolować stan swojego aparatu retencyjnego i odbywać wizyty kontrolne według zaleceń ortodonty. Lekarz będzie mógł ocenić, czy aparat nadal spełnia swoją rolę i czy nie wymaga naprawy lub dostosowania. Zabrania się samodzielnego regulowania retainera.

Jak czyścić aparat retencyjny?

Retainer trzeba utrzymywać w czystości. Jak dbać aparat retencyjny ruchomy? Wystarczy, że po zdjęciu wypłucze się go dokładnie pod ciepłą bieżącą wodą. Co kilka dni warto go też przemyć łagodnym mydłem lub specjalnym płynem do czyszczenia aparatów ortodontycznych.

Jeśli pacjent ma założony aparat retencyjny stały, wokół którego lubi gromadzić się kamień nazębny, wskazane jest pamiętanie o regularnej higienie jamy ustnej i dokładne mycie zębów po każdym posiłku (dobrze sprawdzą się szczoteczki międzyzębowe i nici dentystyczne) oraz używanie środków do płukania ust.

Czy aparat retencyjny prostuje zęby?

Retainer nie jest przeznaczony do aktywnej korekcji wad zgryzu lub prostowania zębów, w przeciwieństwie do tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Aparat retencyjny ma za zadanie utrzymanie zębów w odpowiedniej pozycji w jamie ustnej, wypracowanej w trakcie leczenia ortodontycznego.

Aparaty retencyjne służą stabilizacji zębów, co jest kluczowe dla osiągnięcia pełnego sukcesu terapii. Jeśli potrzebujesz aktywnej korekcji wad zgryzu lub chcesz prostować zęby, lekarz ortodonta pomoże wybrać leczenie, które może obejmować tradycyjny aparat ortodontyczny lub inne zaawansowane metody korekcji, np. przezroczyste nakładki ortodontyczne.

Warto pamiętać, że retainer ortodontyczny jest inwestycją w utrzymanie zdrowego i równego uśmiechu po zakończeniu leczenia. Przy wyborze aparatu retencyjnego zawsze warto porównać ceny w różnych gabinetach ortodontycznych oraz omówić dostępne opcje finansowania z lekarzem prowadzącym.

Podobne artykuły

Sinus lift podniesienie dna zatoki szczękowej

Sinus lift – podniesienie dna zatoki szczękowej

Sinus lift, czyli podniesienie dna zatoki szczękowej, to zabieg chirurgiczny stosowany w implantologii w celu zwiększenia grubości kości w górnej części szczęki. Zabieg ten jest niezbędny, gdy ilość tkanki kostnej w tym obszarze jest niewystarczająca do prawidłowego osadzenia implantów zębowych.…

dentofobia

Jak poradzić sobie z dentofobią?

Dentofobia, czyli silny lęk przed dentystą i leczeniem stomatologicznym, to powszechny problem, który dotyka osoby w każdym wieku. Prawie połowa Polaków boi się dentysty. Może on objawiać się różnie, od łagodnego zdenerwowania przed wizytą aż po silny paniczny strach uniemożliwiający…