Aparat D-Gainer – skuteczna metoda korygowania wad szczęki i zgryzu

aparat ortodontyczny

Wady zgryzu są powodem nie tylko problemów estetycznych, ale też zdrowotnych. Mogą być źródłem bólów głowy i dolegliwości innego typu. Nieprawidłowe ustawienie uzębienia znacznie utrudnia też przestrzeganie właściwych zasad higieny zębów i dziąseł. Aby przywrócić właściwy stan zębów, niezbędne jest leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem specjalistycznego aparatu, takiego jak np. D-Gainer. Czym charakteryzuje się ta metoda lecznicza, jakie wady można w ten sposób skorygować i kiedy jest to najlepsza opcja?

Czym jest aparat D-Gainer?

D-Gainer to rodzaj stałego aparatu ortodontycznego, który stosowany jest głównie u dzieci pomiędzy 7. a 12. rokiem życia i służy do korygowania stosunkowo niewielkich wad zgryzu oraz leczenia niezbyt zaawansowanych problemów. Konstrukcja D-Gainer zbudowana jest z sześciu specjalistycznych zamków autoligaturacyjnych najnowszej generacji oraz systemu łączącego całą konstrukcję.

Działanie systemu D-Gainer polega na wykorzystywaniu samopodwiązywania. Jednocześnie siły, które oddziałują na uzębienie na poszczególnych etapach leczenia, są delikatne i bezbolesne i jednocześnie skuteczne. Przy zastosowaniu tej metody nie występuje też ryzyko wystąpienia powikłań charakterystycznych dla tradycyjnych aparatów stałych. Ułatwione jest również stosowanie zabiegów higienicznych i pielęgnacja zębów oraz jamy ustnej, co stanowi dużą zaletę w przypadku Pacjentów, jakimi są dzieci.

W jaki sposób zakładany jest aparat ortodontyczny D-Gainer?

D-Gainer to konstrukcja, która zakładana jest na przednie cztery zęby (w sytuacji, jeżeli są to zęby stałe) oraz na szóstki wyrzynające się, w których przypadku dostrzeżone zostaną nieprawidłowości w procesie wyrzynania się. Dzięki tak wczesnej reakcji możliwe jest zastosowanie skutecznego leczenia i skorygowania nieprawidłowości na początkowym etapie, co zazwyczaj trwa od 3 do 9 miesięcy. Jest to zatem znacznie krótszy okres niż w przypadku dokonywania korekty ustawienia uzębienia w późniejszych latach i przy zastosowaniu adekwatnych metod oraz aparatów.

Poszczególne zamki przytwierdzające do zębów całą konstrukcję montowane są na klej. Pomiędzy zębami, do których przymocowany zostaje aparat, poprowadzone jest połączenie przypominające swoim wyglądem skręcony drucik. W trakcie leczenia podczas wizyt kontrolnych ustawienie, jak i długość ulega kolejnym, niewielkim modyfikacjom, dzięki czemu możliwe jest rozsunięcie lub przesunięcie zębów w czasie. Za sprawą takiego leczenia kolejne pojawiające się zęby stałe będą mogły wzrastać w sposób prawidłowy, we właściwym miejscu i na prawidłowo ukształtowanej podstawie kostnej.

Często na połączeniach zamków, czyli łukach ciągłych montowane są dodatkowo różnego rodzaju elementy, takie jak wiązania metalowe, sprężynki czy łańcuszki. Zastosowanie aparatu ortodontycznego D-Gainer zaliczane jest do wczesnych metod leczenia wad zgryzu. Ogromną zaletą charakterystycznej konstrukcji aparatu D-Gainer jest fakt, że umożliwia ona korygowanie ustawienia zębów we wszystkich trzech płaszczyznach. Tego typu działanie jest niemożliwe do wykonania przy użyciu aparatów ortodontycznych ruchomych.

Jakie problemy z uzębieniem pozwala rozwiązać aparat D-Gainer? Wskazania

D-Gainer to aparat ortodontyczny, który na przestrzeni krótkiego czasu umożliwia poprawę różnego rodzaju defektów i nieprawidłowości w ustawieniu i rozstawie zębów przednich. Poprzez zastosowanie takiej konstrukcji można skutecznie:

  • zmniejszyć i zamknąć szpary zębowe,
  • wysunąć zęby schowane,
  • odwrócić i ustawić w sposób prawidłowy zęby, które są zrotowane,
  • przechylić uzębienie w kierunku jamy ustnej,
  • wychylić uzębienie w stronę warg,
  • skorygować zachodzące na siebie przednie zęby (zgryz krzyżowy przedni),
  • odtworzyć właściwe miejsce dla zęba stałego po utracie zęba mlecznego z przyczyn innych niż fizjologiczne.

W ostatnim przypadku jest to kluczowe nie tylko dla zęba, który pojawi się na właściwie przygotowanym miejscu, ale też zębów sąsiednich. W sytuacji, gdy dochodzi do przedwczesnej utraty zęba mlecznego, sąsiednie wyrzynające się zęby stałe naturalnie zaczynają schodzić w pustą przestrzeń, co może zaburzać w przyszłości ustawienia nawet całego łuku zębowego.

Aparat D-Gainer umożliwia także stworzenie wsparcia i pewnego rodzaju rusztowania pomocnego w sprowadzeniu do łuku zębowego zęba zatrzymanego w kości. D-Gainer niekiedy stanowi też jeden z etapów leczenia ortodontycznego w sytuacji, gdy dany przypadek jest skomplikowany i wymaga zastosowania skomplikowanych działań. Często też zastosowanie aparatu D-Gainer w wieku dziecięcym znacznie ułatwia leczenie ortodontyczne w przyszłości lub całkowicie zapobiega pojawieniu się wad zgryzu.

Dlaczego korekcja na etapie zębów mieszanych jest aż tak ważna?

Niestety wciąż wiele osób uważa, że skoro zęby mleczne mają charakter tymczasowy i wypadną, nie ma potrzeby przywiązywania do nich aż tak dużej uwagi. W sytuacji, kiedy ząb mleczny wypadnie z przyczyn niefizjologicznych, np. na skutek wyniszczenia próchnicą czy wybicia, niewielu z nas zastanawia się też, jakie konsekwencje dla uzębienia może mieć ten stan w przyszłości. Tymczasem okazuje się, że prawidłowe ustawienie zębów mlecznych i zadbanie o właściwe przygotowanie miejsca pod zęby stałe jest kluczowe dla ich prawidłowego wzrostu i kształtu zgryzu.

Aparat ortodontyczny D-Gainer pomaga zadbać o właściwy wzrost zębów stałych już od samego początku, dzięki czemu leczenie trwa znacznie krócej, nie powoduje dyskomfortu i dolegliwości, które występują przy zastosowaniu tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Zastosowanie terapii z wykorzystaniem aparatu D-Gainer może obejmować zarówno jeden łuk zębowy, jak i oba. Kluczem do uzyskania zamierzonego efektu jest również szczegółowa i pełna diagnostyka ortodontyczna oraz wykorzystanie konstrukcji najwyższej jakości, utworzonej z solidnych materiałów.

W całym procesie leczenia z zastosowaniem aparatu ortodontycznego D-Gainer, jak i innych konstrukcji leczniczych niezwykle istotny jest też wybór doświadczonego i uznanego ortodonty, a także regularne odbywanie kolejnych wizyt kontrolnych.

Podobne artykuły

Przebarwienia na zębach – jak skutecznie z nimi walczyć?

Piękny, biały uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Niestety, zęby z biegiem czasu mogą tracić swój naturalny blask i ulegać przebarwieniom. Przyczyny mogą być różne, od niewłaściwej higieny jamy ustnej po czynniki zewnętrzne, takie jak palenie papierosów czy picie kawy. Jak…

białe zęby

Promienny uśmiech na lato. Wszystko, co musisz wiedzieć o wybielaniu zębów

Zwłaszcza latem, kiedy mamy więcej okazji do uśmiechu, częściej marzymy o perfekcyjnym wyglądzie zębów. Na szczęście współczesna stomatologia estetyczna oferuje szereg metod wybielania. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak wybielić zęby i omówimy najważniejsze aspekty związane z zabiegiem.  Jakie…