Protezy zębowe

Proteza zębowa utożsamiana jest zazwyczaj potocznie z tak zwaną sztuczną szczęką. Przez bardzo wiele lat było to jedno z podstawowych rozwiązań problemów stomatologicznych u osób starszych. Brak uzębienia lub jego zły stan wynikał dawniej z niedostatecznych możliwości zapewnienia właściwej opieki dentystycznej, szczególnie wśród pacjentów z mniejszych miejscowości lub mniej zamożnych. Stąd jeszcze niemal do końca drugiej połowy XX wieku proteza stomatologiczna w grupie osób 65+ była najbardziej rozpowszechnioną formą zaopatrzenia stomatologicznego.

Wiele zmieniło się już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, gdy rozwój stomatologii umożliwił zastosowanie bardziej zaawansowanych metod leczenia i ratowania zębów pacjenta. Oczywiście takie metody były dużo droższe i wiele osób wybierało dotychczasowe, sprawdzone i trwałe rozwiązania w postaci wykonania protezy zębowej.

Współczesna stomatologia posiada wiele różnorodnych rozwiązań dzięki którym tak zwana sztuczna szczęka nie stanowi już głównego rozwiązania problemów dentystycznych. Dłuższe życie, większa dbałość o higienę jamy ustnej, praktycznie nieograniczony dostęp do usług dentystycznych (barierą mogą być nadal ceny niektórych zabiegów) oraz chęć bycia atrakcyjnym w każdym wieku powodują, że dentysta może zaproponować wiele znakomitych rozwiązań.

Czym są protezy zębowe?

Protezy stomatologiczne (według popularnej definicji z internetowej Wikipedii) – są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia.

Do protez zębowych należą również tego typu rozwiązania jak: implanty, korony, mosty zębowe, licówki oraz wspominane protezy zębowe ruchome, które w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych nie są mocowane na stałe do szczęki lub żuchwy pacjenta, dlatego protezy zębowe ruchome dzielimy zaś na:

  • protezy całkowite – odbudowujące całe uzębienie w łuku zębowym
  • protezy częściowe – odbudowujące część łuku zębowego, gdy pacjent posiada wciąż część zębów własnych

Dla kogo protezy zębowe?

Protezy zębowe ruchome przeznaczone są dla osób, które nie posiadają własnego uzębienia lub posiadają je w znikomej ilości. Protezy tego typu wiążą się potrzebą częstego mycia i dokładnej higienizacji jamy ustnej jak również samych elementów protezy. W tym przypadku konieczna bywa czasami również naprawa protezy zębowej. Pacjenci stosujący to rozwiązanie muszą również pamiętać o innych niedogodnościach takich jak mogące przytrafić się afty, stany zapalne lub infekcje. Tak więc wybierając protezy stomatologiczne ruchome musimy być przygotowani na sumienne, codzienne dbanie o stan protezy, liczyć się z dodatkowymi kosztami higienizacji a także wizyt u dentysty w celu sprawdzenia właściwego stanu protez.

Protezy zębowe ceny

Ceny protez stomatologicznych uzależnione są od wielu czynników, takich jak; rodzaj materiału z jakiego zostały wykonane (nylonowa, silikonowa, szkieletowa), funkcjonalności (całkowite – gdy pacjent nie ma zębów własnych lub częściowe – gdy pacjent posada część zębów własnych), typ mocowania (zatrzaskowa, teleskopowa). Ceny protez znajdziecie tutaj: dlucik.pl/cennik/protetyka/ Zobacz także: Belka Doldera, czyli sposób na bezzębie.