Periodontologia – objawy, przyczyny, leczenie

Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób przyzębia, których przyczyną bywa najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustnej, brak nawyku prawidłowego szczotkowania zębów czy nieusuwanie kamienia nazębnego z powierzchni zębów w sposób regularny. Przyczyny chorób przyzębia to również zaniedbanie wizyt kontrolnych u dentysty. Wszystko to powoduje choroby przyzębia i objawy takie jak rozchwianie zębów, zapalenie przyzębia, które obejmuje m.in. więzadła ozębnej czy kość wyrostka zębodołowego i inne dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Leczenie periodontologiczne przypadłości, z którymi poradzi sobie periodontolog.

Czym jest periodontologia?

Periodontologia to dziedzina, która skupia się na diagnozowaniu chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb. Są to przede wszystkim dziąsła, więzadła ozębnej, cement korzeniowy oraz kości wyrostka zębodołowego. Przyzębie podzielić można na brzeżne i okołowierzchołkowe.

W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości leczenie chorób przyzębia może wykorzystywać metody chirurgiczne wykonywane w znieczuleniu miejscowym oraz niechirurgiczne. Najczęściej występujące choroby przyzębia, którymi zajmuje się periodontolog to paradontoza, będąca przewlekłym zapaleniem przyzębia, wady wrodzone i nabyte, zapalenie przyzębia w schorzeniach ogólnoustrojowych, agresywne zapalenia przyzębia, ostre stany przyzębia oraz najczęściej występujące zapalenie dziąseł.

W większości przypadków choroby przyzębia są następstwem niedostatecznej higieny jamy ustnej, a w jej ramach niedokładnego usuwania płytki nazębnej z powierzchni zębów. Leczenie stomatologiczne i tym samym profesjonalne działania związane z leczeniem schorzeń w obrębie jamy ustnej są kluczowe. Dzięki temu możliwe jest zahamowanie postępu choroby i zapobieganie chorobom przyzębia oraz wyeliminowanie stanu zapalnego.

Brak interwencji i udania się do periodontologa w przypadku niepokojących dolegliwości w jamie ustnej może prowadzić nie tylko do znacznego nasilenia chorób tkanki przyzębia, ale też utraty zębów.

Zapalenie dziąseł - objawy

Stan zapalny dziąseł to najczęstsza przypadłość w dziedzinie periodontologii, która w momencie wystąpienia często bywa bagatelizowana, co stanowi duży błąd. Do najczęstszych objawów zapalenia dziąseł należy:

 • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej i nieświeży oddech,
 • szczotkowanie zębów z występującym krwawieniem,
 • ból, który nasila mycie zębów,
 • obrzęk dziąseł,
 • trudność w gryzieniu pokarmów,
 • pojawienie się ropy na dziąsłach,
 • ruchomość zębów oraz ich wypadanie,
 • kamień nazębny,
 • przerost dziąseł,
 • powstawanie szpar pomiędzy zębami,
 • odsłonięcie szyjek zębowych.

Należy pamiętać, że stan przyzębia, któremu towarzyszą powyższe objawy, wymaga leczenia. Stosując właściwą higienę jamy ustnej na etapie, kiedy obecne są zmiany o charakterze zapalnym, nie da się w pełni powrócić do zdrowia bez interwencji stomatologicznej.

paradontoza

Zapalenie dziąseł - przyczyny

Pojawienie się stanu zapalnego w okolicy zęba w większości przypadków spowodowane jest niewłaściwą higieną jamy ustnej. Prawidłowy instruktaż higieny jamy ustnej to nie tylko dokładne czyszczenie zębów, ale też dziąseł, języka, i przestrzeni międzyzębowych. Na co dzień powinno się stosować też nici dentystyczne oraz dopasowane do indywidualnych potrzeb płyny do płukania jamy ustnej. W związku z niedostateczną higieną na płytce nazębnej gromadzi się ogromna ilość bakterii wywołujących właśnie stany zapalne dziąseł oraz pozostałych tkanek otaczających ząb.

Stany zapalenia przyzębia mogą również pojawić się w wyniku stosowania niewłaściwej diety, ubogiej w minerały i niezbędne witaminy. Sprzyja to również powstawaniu kamienia nazębnego, niewidocznego często od zewnątrz. Zapalenie dziąseł, jak i inne przypadłości będące chorobami przyzębia mogą być też wynikiem skutków ubocznych, jakie dają niektóre przyjmowane leki. Niekorzystny wpływ na dziąsła mają zwłaszcza preparaty nefrologiczne, które często wysuszają śluzówkę.

Do stanów zapalnych, ale też aft i ruchomości zębów może też doprowadzić obecność takich chorób jak cukrzyca, anoreksja, bulimia czy białaczka. Niepożądanym czynnikiem jest również palenie papierosów i spożywanie alkoholu, co może doprowadzić nie tylko do stanów zapalnych, ale też zaniku dziąsła. Cierpią na tym również korony zębów i cała jama ustna.

Przyczyną zapaleń dziąseł bywają także urazy mechaniczne związane z noszeniem źle dopasowanej protezy do potrzeb pacjenta, niewłaściwego aparatu ortodontycznego czy też złego szczotkowania.

Leczenie paradontozy

Paradontoza, czyli choroby przyzębia to stany, które diagnozuje się na podstawie dokładnych oględzin. Zabieg ten zwykle przeprowadzany jest też przy użyciu specjalnej sondy. Umożliwia to dokładne określenie zmian na badanych tkankach oraz ich usunięcie. Bardziej zaawansowane stadia chorób przyzębia wymagają m.in. zastosowania metod chirurgicznych lub innych zabiegów, takich jak oczyszczanie złogów poddziąsłowych i powierzchni korzeni. Wykonywane jest również badanie obecności DNA bakteryjnego, co pozwala określić ilość bakterii bytujących w jamie ustnej.

Zapobieganie paradontozie

W celu zapobiegania paradontozie i nieprawidłowościom związanym ze stanem jamy ustnej, w tym zębów, periodontologia korzysta z takich zabiegów higienizacyjnych, jak piaskowanie zębów, skaling oraz fluoryzacja.

Piaskowanie

Piaskowanie zębów to stosunkowo proste i standardowe działanie stomatologiczne polegające na oczyszczeniu zębów z osadu i nagromadzonego kamienia nazębnego. W tym celu stosuje się specjalną zawiesinę z drobinkami substancji czyszczących tłoczoną pod odpowiednio wysokim ciśnieniem.

Skaling

Skaling to procedura stosowana w celu usunięcia twardszych i oporniejszych złogów kamienia nazębnego. W tym celu stosuje się specjalny skaler ręczny, frezy, skaler ultradźwiękowy, dźwiękowy, wykorzystujący fale dźwiękowe o częstotliwości 6-8 kHz oraz laser.

Fluoryzacja

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na zabezpieczeniu uzębienia przed próchnicą przez zastosowanie fluoru, który znacznie zwiększa odporność szkliwa na możliwe rozpuszczanie pod wpływem kwasów. Fluor wspiera również procesy remineralizacyjne drobnych uszkodzeń.