Endodoncja mikroskopowa – aby dobrze leczyć, trzeba dobrze widzieć

Wśród pacjentów często spotykamy się z opiniami o tym, że leczenie kanałowe oznacza konieczność odbycia wielu wizyt, zakładania do zęba opatrunków i ponoszenia wysokich kosztów leczenia. Czy tak jest w rzeczywistości? O możliwościach jakie daje nowoczesna endodoncja mikroskopowa rozmawiamy z dr n. med. Jakubem Krzemieniem z Praktyki Dentystycznej doktora Daniela Dłucika.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

- Współczesne leczenie endodontyczne trwa znacznie krócej niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Obecnie dzięki odpowiedniej diagnostyce i nowoczesnemu sprzętowi możliwe jest, w większości przypadków, przeprowadzenie leczenia kanałowego nawet podczas jednej wizyty. Umożliwił to postęp w endodoncji, zarówno jeśli chodzi o narzędzia stosowane podczas leczenia jak i zmianę paradygmatu w samym podejściu do leczenia. Dzięki wielu przełomowym badaniom nad histopatogenezą schorzeń miazgi i tkanek wokół zęba możliwe jest obecnie leczenie kanałowe zębów wcześniej skazanych na usunięcie.

Leczenie kanałowe wykonywane jest w gabinecie dentystycznym Pana doktora Daniela Dłucika przy wykorzystaniu najwyższej klasy mikroskopu operacyjnego SmartOPTIC. Jak możliwość wykorzystania tego typu urządzenia wpływa na proces leczenia?

- Leczenie kanałowe jest współcześnie tak złożoną i precyzyjną procedurą, że w większości przypadków wręcz niemożliwe jest wykonanie jej bez powiększenia i odpowiedniego sprzętu. Mikroskopu używa się w endodoncji w imię zasady: aby coś zrobić dobrze, trzeba to bardzo dobrze widzieć. System kanałowy zęba to bardzo skomplikowana mikrostruktura, w związku z tym należy użyć powiększenia, aby oczyścić go jak najdokładniej, w innym razie odnalezienie np. dodatkowych kanałów nie byłoby możliwe, a tutaj najmniejszy szczegół może decydować o powodzeniu leczenia.

Którzy Pacjenci najczęściej wymagają tego typu leczenia?

- Leczenie kanałowe można przeprowadzać zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci. Ważna jest diagnoza, jeżeli na przykład miazga zęba stałego u młodej osoby uległa nieodwracalnemu zapaleniu, a rozwój korzenia zęba nie został jeszcze w pełni zakończony można wtedy przerprowadzić leczenie enodontyczne. Jeszcze kilkanaście lat temu prawdopodobnie taki ząb zostałby usunięty. Obecnie można jednak taki ząb przeleczyć kanałowo, wypełniając specjalnym materiałem, którego zadaniem będzie stymulacja dalszego rozwoju korzenia. Również u osób starszych możliwe jest leczenie kanałowe zębów, nawet tych ze zmianami okołokorzeniowymi, oczywiście przy spełnieniu pewnych kryteriów. Dobry lekarz specjalista powinien sugerować, kiedy korzystniejsze dla Pacjenta jest leczenie kanałowe zęba, a kiedy lepiej go usunąć i zastąpić implantem.

Ile kosztuje leczenie endodontyczne i co wpływa na cenę?

- Na koszt leczenia wpływa głownie stopień skomplikowania kanałów danego zęba i w związku z tym czas potrzebny na jego leczenie. Koszt leczenia zęba trzonowego który ma kilka kanałów jest większy niż siekacza, który zwykle jest jednokanałowy. Cena uzależniona jest również od ilości i jakości aparatury potrzebnej do optymalnego przeprowadzenia leczenia. W gabinecie doktora Daniela Dłucika używamy wszelkich dostępnych obecnie na rynku sprzętów zgodnie z najlepszymi wzorcami światowymi. Pracujemy pod mikroskopem z zastosowaniem koferdamu, narzędzi rotacyjnych i ultradźwiękowych, wypełniamy system kanałowy metodami termoplastycznymi. Wszystko po to by jak najlepiej wyleczyć danego zęba, a tym samym znacząco przedłużyć jego istnienie. W przypadku konieczności leczenia kanałowego zęba warto, zwłaszcza w sytuacjach skomplikowanych, zdecydować się na wizytę w gabinecie specjalizującym się w leczeniu endodontycznym, bo tylko taki gabinet zapewni powodzenie wykonania usługi, zgodnie z najlepszymi wzorcami i aktualną wiedzą medyczną.