Licówki

Licówki to cienkie kawałki porcelany służące do odtworzenia naturalnego wyglądu zębów. Licówki zakłada się na przednią część zęba przy zastosowaniu specjalistycznego spoiwa. Wcześniej ząb poddaje się oszlifowaniu.

Właściwie dobrane licówki nie różnią się wyglądem od emalii zęba naturalnego, a bardzo często przewyższają swoją estetyką zwykłe zęby. Dlatego licówki to materiał wybierany często przez osoby, które chcą dokonać niewielkich, estetycznych zmian w zakresie kształtu, rozmiaru lub koloru zęba.

Licówki na zęby bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku mało estetycznego kształtu lub konturu zębów, a także jeżeli na zębach występują liczne, nie dające się usunąć na stałe (na przykład w procesie wybielania ) przebarwienia. Licówki to to również dobre rozwiązanie w przypadku gdy doszło do niewielkich złamań lub jeżeli występują zbyt duże luki pomiędzy zębami (diastema).

Licówki są dobierane dla każdego pacjenta indywidualnie. Pytanie i konsultacja z lekarzem stomatologiem są pierwszym krokiem w ustalaniu, czy licówki są właściwą opcją, czy też warto zastosować alternatywne rozwiązania. Rozmowa z dentystą o tym, co należy, co można lub trzeba skorygować ma kluczowe znaczenie dla właściwego doboru licówek.

Zazwyczaj proces zakładania licówek składa się z dwóch etapów.  Na pierwszej wizycie szlifuje się ząb oraz robi fotografie. Podczas drugiej wizyty stomatolog zakłada przygotowane wcześniej licówki. Jako, że licówki zastępują zewnętrzną część zębów, aby je nosić stomatolog musi usunąć część oryginalnej emalii zęba, zazwyczaj mniejszą niż 1 mm. Ma to zasadnicze znaczenie w całym procesie, ponieważ w ten sposób tworzy się miejsce do którego mocowana będzie właściwa licówka. Niestety nawet najbardziej minimalne oszlifowanie zęba jest procesem nieodwracalnym – należy liczyć się z tym faktem jeszcze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu licówek.

Licówki zakłada się tylko na zdrowe zęby. Przeciwwskazania do założenia licówek to: bruksizm (występujące podczas snu zgrzytanie zębów), stany zapalne oraz choroby dziąseł i przyzębia, zęby po zabiegu endodontycznym (leczenie kanałowe), niewielka ilość szkliwa, uniemożliwiająca właściwe zamocowanie licówki.

Ze względu na zastosowany materiał licówki dzielimy na:

  • ceramiczne – trwalsze niż kompozytowe
  • kompozytowe – złożone z kilku rodzajów materiałów,
  • porcelanowe – elastyczne i trwałe, nie ulegają przebarwieniom
  • akrylowe – najtańsze, ale mało estetyczne, ich trwałość to zazwyczaj 2 lata
  • pełnoceramiczne – najbardziej wytrzymałe, wykonane z cyrkonu.