Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe czyli endodoncja

Endodoncja to procedura stomatologiczna, która polega na leczeniu kanałów zęba (stad jej potoczna nazwa). Leczenie kanałowe jest jednym z rodzajów leczenia endodontycznego, a swoją nazwę zawdzięcza greckiemu en dóntia ( gr. εν δόντια => ενδοδοντία) co oznacza ,w środku zęba’.

Leczenie endodontyczne jest konieczne gdy w miąższu (tkanka miękka wewnątrz kanału korzeniowego) powstaje stan zapalny lub zakażenie. Stany zapalne mogą mieć wiele przyczyn. Nieleczone zapalenie lub zakażenie miąższu może powodować narastający ból. Oprócz bólu zęba objawy, które mogą być wskazówka do tego czy należy przeprowadzić leczenie endodontyczne to między innymi: duża wrażliwość na ciepło lub zimno, odbarwienie zęba, obrzęk, powiększenie węzłów chłonnych. Czasami jednak nie występują żadne objawy.

Endodoncja a budowa anatomiczna zęba

Aby w pełni zrozumieć problematykę leczenia endodontycznego, warto wiedzieć jaka jest anatomia zęba. Wewnątrz zęba, pod twardą warstwą zwaną zębiną, jest miękka tkanka zwana miazgą. Miazga zawiera naczynia krwionośne, nerwy i tkanki łączne. Miazga rozciąga się od korony zęba do wierzchołka korzeni, gdzie łączy się z tkankami otaczającymi korzeń. Miazga jest ważna podczas wzrostu i rozwoju zęba. Jednakże, gdy ząb jest już w pełni dojrzały, może przetrwać bez miąższu – ząb odżywiany jest wtedy przez otaczającej go tkanki.

Wielu pacjentów pyta nas czy leczenie kanałowe boli oraz jak sobie poradzić, gdy występuje ciągły i uporczywy ból zęba. Po leczeniu kanałowym zasadniczo nie powinny występować żadne objawy bólowe. Podanie odpowiedniego znieczulenia przed zabiegiem jak i zastosowanie lekarstw uśmierzających ból po zakończeniu procedury medycznej powinno skutkować całkowitym uśmierzeniem bólu.

Współczesna technika dentystyczna – leczenie kanałowe pod mikroskopem to znakomita alternatywa dla klasycznej endodoncji. Dzięki zastosowaniu mikroskopu leczenie kanałowe jest bardzo precyzyjne. Lekarz stomatolog na bieżąco ma możliwość sprawdzania efektów swojej pracy. Innymi słowy dawne leczenie bez zastosowania mikroskopu mogło trwać znacznie dłużej ponieważ dentysta nie miał stuprocentowej możliwości weryfikacji, czy wykonywane czyszczenie kanałów zęba było efektywne. Obecnie stomatolog wykonujący leczenie kanałowe pod mikroskopem w zasadzie zupełnie eliminuje powikłania i ewentualny ból zęba.

Zdarzają się jednak czasami przypadki gdy ból zęba po leczeniu kanałowym nie ustępuje. Należy wtedy ponownie zbadać przyczynę i przystąpić do kolejnego zabiegu. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną może być nowy uraz, pęknięte lub złamane wypełnienie,  bardzo wąskie lub zakrzywione kanały, których nie można było wyleczyć podczas pierwszej procedury.

Dodatkowy opis procedury leczenia kanałowego znajdziecie na stronie endodoncja mikroskopowa.

Leczenie kanałowe ile trwa

Nowoczesna endodoncja wraz z odbudową zęba powinna zakończyć się na jednej wizycie. Leczenie kanałowe pod mikroskopem trwa od kilkudziesięciu minut do 3 godzin –  w zależności od problemów występujących przy danym zębie.  Czasami jednak może się zdarzyć, że potrzebne będą dwie, maksymalnie 3 wizyty.

Czy wszystkie zęby można leczyć endodontycznie?

Większość tak. Czasami zdarza się, że nie można jednak uratować zęba, ponieważ kanały korzeniowe nie są dostępne, korzeń jest poważnie złamany, ząb nie ma odpowiedniego podparcia kości. Wtedy lekarz stomatolog może zaproponować alternatywne rozwiązania w postaci usunięcia zęba i zastosowania w jego miejsce implantu, korony lub mostu. Współcześnie postęp w endodoncji pozwala jednak na ratowanie zębów, które jeszcze kilka lat temu byłyby skazane na usunięcie.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Koszt różni się w zależności od stopnia złożoności problemu i jakiego rodzaju zęba dotyczy. Ogólnie rzecz biorąc leczenie endodontyczne i przywrócenie właściwej funkcjonalności naturalnego zęba są tańsze niż jego usunięcie i uzupełnienie w postaci implantu, korony lub mostu.  Procedury te zazwyczaj kosztują więcej niż leczenie endodontyczne. Szacunkowe koszty wykonania leczenia kanałowego w praktyce doktora Daniela Dłucika znajdziecie w cenniku.

Podobne artykuły

ligatura ortodontyczna

Ligatura ortodontyczna

Ortodoncja, dziedzina stomatologii zajmująca się korekcją wad zgryzu i problemów estetycznych związanych z uzębieniem, stale ewoluuje. Co rusz wprowadzane są nowocześniejsze techniki i narzędzia, które pomagają pacjentom odzyskać piękny uśmiech i zdrowie jamy lub pozbyć się wad wymowy…

zapalenie miazgi zęba

Czym jest zapalenie miazgi? Objawy, przyczyny i metody leczenia

Zapalenie miazgi zębowej to jeden z przypadków, który powoduje ból zęba i stanowi konieczność jak najszybszej interwencji specjalistycznej, jaką w tym przypadku jest leczenie kanałowe. Zbyt długie zwlekanie z wizytą u stomatologa może doprowadzić do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, a także martwicy…