Jak dbać o zęby?

Boże Narodzenie to czas, w którym pozwalamy sobie na więcej i zjadamy spore ilości świątecznych wypieków i innych smakołyków. I chociaż wiemy, że cukier, sól i objadanie się są niezdrowe, tradycja to rzecz święta i wielu z nas przymyka oko na zdrowe nawyki. Odczuć to może nie tylko żołądek, jelita i wątroba, ale także nasze zęby! Dlatego uczulamy – nie zapominaj o zębach w czasie świąt, aby Nowy Rok witać pięknym i… zdrowym uśmiechem. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak to zrobić.

1. Szybko pozbądź się resztek jedzenia

Ogranicz czas zalegania resztek jedzenia w jamie ustnej. Jak to zrobić? Myj zęby nawet 3 razy dziennie, przepłukuj je płynem do płukania jamy ustnej lub wodą, dzięki temu zapobiegniesz namnażaniu się bakterii. Pamiętaj, że zalegające resztki jedzenia to pierwszy krok do próchnicy.

2. Pij wodę

Jeśli dużo jesz, to pij także dużo wody. Często przepłukuj usta najlepiej niegazowaną, wysoko mineralizowaną wodą bogatą w wapń, fluor i magnez. To najprostszy sposób na to, by oczyścić zęby, ale też dostarczyć szkliwu niezbędnych minerałów oraz pobudzić do działania ślinianki.

3. Wyrównaj pH żując gumę

Idealne pH to 7. Kiedy jesz dużo słodyczy zakwasza się środowisko jamy ustnej, a pH obniża do 5.5. To jest niekorzystne dla naszych zębów. Pomoże Ci bezcukrowa guma do żucia, najlepiej żuj ją od razu po jedzeniu, jednak nie dłużej niż przez 10-15 min. Praca mięśni żuchwy pobudza ślinianki, a ślina w naturalny sposób oczyszcza zęby.

4. Myj zęby ostrożnie

Uwaga – najgorsze, co możesz zrobić, to myć zęby zaraz po posiłku! Zwłaszcza po zjedzeniu pomarańczy, kapusty kiszonej, żurku czy po wypiciu wina lub soku. Zrób to najlepiej 30 min po jedzeniu. Kwasy, które są w tych potrawach w kontakcie z zębami rozmiękczają ich szkliwo, przez co staje się ono podatniejsze na mikro spękania, a szorując zęby możesz je uszkodzić. Rób to, więc delikatnie szczoteczką o odpowiedniej, najlepiej średniej twardości.

5. Nitkuj

Zwłaszcza, jeśli jesz produkty lub potrawy z włóknami, które wchodzą w szpary pomiędzy zębami. Możesz także zastosować specjalną łopatkę lub skrobaczkę, która usuwa nalot z powierzchni języka.

6. Zgaga szkodzi zębom

Kwas żołądkowy może prowadzić m.in. do erozji szkliwa. Częste wystawienie zębów na jego działanie sprawia, że szkliwo rozmiękcza się, stając się bardziej podatne na zmiany próchnicowe i uszkodzenia. Co więcej, treść żołądkowa wracająca do przełyku zakwasza środowisko jamy ustnej, obniżając pH, powoduje suchość w ustach i szybszy rozwój bakterii odpowiadających za próchnicę i choroby dziąseł. Jeśli jesteś podatny na zgagę unikaj tłustych, kwaśnych i smażonych na głębokim oleju lub maśle potraw oraz kawy i czekolady.

Pamiętaj, że najlepiej zatroszczyć się o przyczynę problemów i podejść do świąt zdroworozsądkowo, próbując różnych potraw, a nie objadając się :). Wesołych Świąt!

Podobne artykuły

ligatura ortodontyczna

Ligatura ortodontyczna

Ortodoncja, dziedzina stomatologii zajmująca się korekcją wad zgryzu i problemów estetycznych związanych z uzębieniem, stale ewoluuje. Co rusz wprowadzane są nowocześniejsze techniki i narzędzia, które pomagają pacjentom odzyskać piękny uśmiech i zdrowie jamy lub pozbyć się wad wymowy…

zapalenie miazgi zęba

Czym jest zapalenie miazgi? Objawy, przyczyny i metody leczenia

Zapalenie miazgi zębowej to jeden z przypadków, który powoduje ból zęba i stanowi konieczność jak najszybszej interwencji specjalistycznej, jaką w tym przypadku jest leczenie kanałowe. Zbyt długie zwlekanie z wizytą u stomatologa może doprowadzić do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, a także martwicy…